:: جلد 9 - ویژه نامه شماره سه فصل زمستان ::
جلد 9 - ویژه نامه شماره سه فصل زمستان صفحات 86-92 برگشت به فهرست نسخه ها
بومی‌سازی و بررسی روایی و پایایی نسخه فارسی
سلمان عبدی1، شهره جلائی2، محی الدین تیموری سنگانی1، احمد پور محمد3
1- دانشجوی کارشناسی ارشد گفتاردرمانی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
2- دانشیار، عضو هیأت علمی گروه فیزیوتراپی، دانشکده علوم توان‌بخشی، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، Jalaeish@sina.tums.ac.ir
3- مربی، عضو هیأت علمی گروه گفتاردرمانی، دانشکده علوم توان‌بخشی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چکیده:   (5947 مشاهده)

پرسشنامه‌های مختلفی برای بررسی نگرش عمومی نسبت به خصیصه‌های مختلف انسانی وجود دارد اما ابزارهای استاندارد کمی در ارتباط با ارزیابی نگرش عمومی نسبت به لکنت وجود دارد. هدف از این پژوهش تهیه نسخه فارسی و بررسی ویژگی‌های روان‌سنجی مقیاس سنجش نگرش عمومی نسبت به ویژگی‌های انسانی لکنت بود.

این پژوهش از نوع ساخت آزمون که روی 30 فرد آزمودنی بدون لکنت (8 مرد و 22 زن) با میانگین سنی 9/24 سال انجام شد. بعد از تهیه و کسب اجازه از طراح آزمون، اقدام به ترجمه و معادل‌سازی مقیاس به زبان فارسی شد، سپس روایی صوری آن بر اساس نظر آزمودنی ها مشخص شد. پایایی آزمون باز آزمون مقیاس نیز از دو روش؛ محاسبه ضریب همبستگی پیرسون و تعیین درصد توافق نقطه‌به‌نقطه انجام شد.

تمامی آیتم‌های مقیاس، ترجمه آسان، کیفیت مطلوب و همچنین روایی صوری مطلوبی داشتند. نتایج نشان داد که همبستگی نسبتاً قوی بین دو بار تکرار در کل پرسشنامه وجود داشت 70/.r=. همچنین افراد شرکت‌کننده در بیش از 69 درصد از کل سؤالات پاسخ‌های کاملاً یکسان در دو بار اجرای پرسشنامه داده‌اند.

نتایج حاصل از پژوهش بیانگر این است که نسخه فارسی مقیاس سنجش نگرش عمومی نسبت به ویژگی‌های انسانی <span lang="FA" style="font-family:;" new="" b="" fa;="" mitra";="" roman";="" "times="" roman";"="">لکنت از روایی و پایایی مناسبی برخوردار می‌باشد. بنابراین می توان از این مقیاس برای بررسی نگرش افراد مختلف جامعه نسبت به لکنت استفاده کرد.

کلیدواژه‌ها: لکنت، روایی، پایایی

واژه‌های کلیدی: لکنت، روایی، پایایی
متن کامل [PDF 148 kb]   (2311 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۵


XML   English Abstract   Printجلد 9 - ویژه نامه شماره سه فصل زمستان برگشت به فهرست نسخه ها